Z nastaniem chłodów prowadzimy obserwacje przy naszej klasowej ptasiej stołówce oraz przy paśniku w Lesie Kumiecie. Z przyjemnością dokarmiamy też ptaki i zwierzęta obok naszych domów. Podglądanie ptaków przy karmniku to wyjątkowa okazja do spotkań z nimi oraz prawdziwy trening pamięci i spostrzegawczości w rozpoznawaniu pospolitych gatunków.
Gile, sikory, jemiołuszki, wróble, kawki często goszczą w naszych stołówkach.
Swoje zainteresowania rozwijamy również dzięki pracownikom z Parku Krajobrazowego Puszczy Rominckiej i Nadleśnictwa Gołdap.
Dziękujemy paniom: Marzannie Konieczny, Elżbiecie Gumowskiej i Żanecie Golub za wspaniałe przepełnione ciekawostkami, doświadczeniami i obserwacjami zajęcia, które dostarczyły nam interesującej wiedzy na temat przyrody zimą.
Swoimi refleksjami na ten temat podzieliły się dzieci:
Aleksandra z 5a: Na szkolnym terenie postawiliśmy wielki karmnik. Sami potrafimy zrobić ptakom pożywienie z nasion i smalcu. Systematycznie uzupełniamy karmnik. Czyścimy, obserwujemy ptaki i robimy notatki. Sprawozdania wyślemy na konkurs zorganizowany przez Park Krajobrazowy Puszczy Rominckiej pod hasłem „Zapełniamy Puste Brzuszki”. Mamy tygodniowe dyżury. Każdy po dyżurze robi notatki na temat swojej pracy. W ten sposób pomagamy ptakom przetrwać ciężką dla nich zimę.:)
Dzieci z 2 a: Proszę pani znowu są „żółte brzuszki”. To sikorki bogatki i modraszki.
Gabriela z 5a: Postanowiłam w najprostszy sposób pomóc ptakom. Zawiesiłam słoninkę na sznurku. Zaobserwowałam, że sikorki chętnie odwiedzają mój karmnik. Czasami nie ma żadnej sikorki, a często przyleci ich tyle, że wręcz biją się, żeby skubnąć coś dla siebie. Lubię je obserwować:)
Martyna z 5a: W naszym szkolnym karmniku podczas dyżuru zaobserwowałam tylko same sikorki, a w moim domowym karmniku były też 3 gile.
Dominik z 5a: Dzisiaj z tatą zbudowałem dużą stołówkę dla ptaków. Moja stołówka jest zrobiona z drewna. Będę dokarmiał ptaki zimą.
Laura z 5a: Jak dokarmiać ptaki?
1. Ptaki dokarmiamy tylko zimą, podczas mrozów.
2. Jeśli już zaczęliśmy dokarmianie, róbmy to regularnie.
3. Czyśćmy regularnie karmnik z odchodów i resztek jedzenia.
4. W karmniku mile widziana jest woda, o którą zimą nie jest łatwo.
5. Zdrowy pokarm dla ptaków to: nasiona zbóż, kukurydzy, słonecznika, pestki dyni, płatki owsiane, owoce jarzębiny, nasiona roślin dziko rosnących, niesolona słonina.
6. Nie wolno podawać ptakom: białego pieczywa, pokarmów solonych i produktów zepsutych. Mogą powodować one choroby, a nawet śmierć ptaków.
7. Zadbajmy o naturalną stołówkę dla ptaków. Pozostawmy na swoim podwórku wysokie chwasty albo zasadźmy rodzime krzewy. Zimą ptaki będą chętnie tu przylatywały, by zjeść pożywne nasiona i owoce.