W poniedziałek 14 maja, już od rana w Bibliotece Pedagogicznej w Gołdapi było gwarno, wesoło i uroczyście. Przybyli do nas zwycięzcy szkolnych eliminacji konkursu plastyczno-recytatorskiego „Za górami, za lasami… z bohaterami utworów Janiny Porazińskiej”, aby zawalczyć o nagrody.
Do konkursu biblioteka zaprosiła uczniów gołdapskich szkół podstawowych. Prace plastyczne i popisy recytatorskie oceniano w dwóch kategoriach wiekowych – przedszkolaki i klasy 1-3.
Janina Porazińska napisała i wydała ponad 50 tytułów książek dla dzieci, z których znaczna część była tłumaczona na inne języki. Dzięki temu jej twórczość poznały dzieci w wielu krajach, nawet w odległej Japonii.
Pisarka była zauroczona wsią, polskim pejzażem i folklorem. W swoich utworach przekazywała poszanowanie dla tradycji, miłość do ojczyzny, solidarność, miłość do zwierząt. I chociaż język Janiny Porazińskiej czasami odbiega od współcześnie używanego, to tym bardziej trzeba upowszechniać wartości, które są ważne dla współczesnych odbiorców, bo uświadamiają korzenie, z których wyrasta rodzinna kultura i bogactwo literackie języka polskiego.
„Z popielnika na Wojtusia iskiereczka mruga.
Chodź opowiem ci bajeczkę, bajka będzie długa…
Była sobie Baba Jaga, miała chatkę z masła.
A w tej chatce same dziwy… psyt… iskierka zgasła”
Autorką, tej znanej kołysanki jest właśnie J. Porazińska.
Do oceny prac plastycznych zaprosiłyśmy Panią Cecylię Buczyńską-Buza, znaną gołdapską malarkę, i Agnieszkę Pietrewicz z Biblioteki Publicznej.
Komisja nagrodziła prace następujących uczestników:
Kategoria wiekowa: 5-6 – latki:
I miejsce – Jakub Waraksa – 5 lat, SP nr 2, Szewczyk Dratewka;
II miejsce – Wiktoria Trzaska, 0a, SP nr 3, I prosiła…;
III miejsce – Julia Jankowska, 5 lat, SP nr 2, Szewczyk Dratewka.
Wyróżnienia:
1. Mikołaj Markowski – 0a, SP nr 2, Kozucha Kłamczucha;
2. Aleksandra Markowska – 0a, SP nr 3, Zgubione gąski;
3. Wiktoria Bańka – 0a, SP Nr 3, Stoi strach na wróble.
Kategoria wiekowa: klasy I-III:
I miejsce – Tymon Zdancewicz, IIIb, SP nr 2, Wpadł kogutek w pokrzywy i leży jak nieżywy;
II miejsce – Eliza Kłoczko, IIIb, SP nr 1, Stary wiatrak;
III miejsce – Damian Wodzyński, Ia, SP nr 1, Stoi strach na wróble.
Wyróżnienia:
Natalia Jarzębowicz – III a, SP nr 1, Wschodzące słońce; Jakub Pawłowski – III b, SP nr 1, Lesie nasz zielony; Marita Łobanowska – III b, SP nr 2, Wpadł kogutek w pokrzywy i leży jak nieżywy; Kinga Wałejko – I a, SP nr 1, Lesie nasz zielony; Martyna Kłoczko – Ia, SP nr 1, Lesie nasz zielony; Sandra Jokajty – III b, SP nr 1, Dorotka; Magdalena Żamojtuk – Ia, SP nr 1, Lesie nasz zielony; Iza Kozłowska – III c, SP nr 3, Dookoła ogieńka; Natalia Racis – kl. III b, SP nr 2, Wpadł kogutek w pokrzywy i leży jak nieżywy;Milena Kłoczko – I d, SP nr 1, Na drabinie.
Występy recytatorskie oceniały panie: Grażyna Iber ze Związku Nauczycielstwa Polskiego Zarząd Oddziału w Gołdapi, Agnieszka Pietrewicz z Biblioteki Publicznej w Gołdapi i Agnieszka Stańczak z Biblioteki Pedagogicznej w Gołdapi
Zwycięzcy w popisach recytatorskich:
Kategoria wiekowa: 5-6 – latki:
I miejsce – Michał Jaśkiewicz, 0b, SP nr 3;
II miejsce – Julia Oszkinis, 0a, SP nr 2;
III miejsce – Mateusz Rzędzian, 5 lat, SP nr 3.
Wyróżnienia:
1. Julia Jankowska, 5 lat, SP nr 2;
2. Julia Misiun, 0a, SP nr 2
3. Martyna Surowik, 0b, SP nr 2
Kategoria wiekowa: klasy I-III
I miejsce – Wiktoria Dawidziuk, Ic, SP nr 3
I miejsce – Julia Mentel, IIb, SP nr 3
II miejsce – Kinga Mentel, IIIa, SP nr 3
II miejsce – Zuzia Symko, Ic, SP nr 3
III miejsce – Marta Stepanik, Ib, SP nr 2
Wyróżnienia: Klaudia Tomasik, IIIc, SP nr1; Marita Łobanowska, IIIb, SP nr 2.
Pragniemy podkreślić, że nagrody książkowe ufundował Związek Nauczycielstwa Polskiego Oddział w Gołdapi. Dzięki ich hojności mogliśmy nagrodzić wielu laureatów konkursu.
Liczba nagrodzonych świadczy o tym, że poziom był wyrównany. Dzieci były świetnie przygotowane, występy ciekawe, przemyślane, zawierały elementy gry aktorskiej, a duża w tym zasługa bibliotekarzy, nauczycieli oraz rodziców, którzy zadbali o wysoki poziom występów.
Natomiast prace plastyczne były tak piękne, że komisja nie mogła się oprzeć i doceniła ich tak wiele. Prace można oglądać w czytelni Biblioteki Pedagogicznej w Gołdapi.
Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali dyplomy i pamiątkowe zakładki do książek.
Międzyszkolny konkurs zorganizowała Biblioteka Pedagogiczna we współpracy z gołdapskimi bibliotekami ze szkół podstawowych, a pomysłodawczynią była Barbara Zadunajska, bibliotekarka ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Gołdapi.
Jadwiga Święcka, Warmińsko-Mazurska Biblioteka Pedagogiczna im. Prof. Tadeusza Kotarbińskiego w Olsztynie Filia w Gołdapi
Julia Jankowska, która otrzymała wyróżnienie jest z SP 3 z grupy 0B