List do redakcji. Uzupełnienie w drążeniu tematu dot. Zakładu Przyrodoleczniczego…

Uzupełnienie w drążeniu tematu dot. Zakładu Przyrodoleczniczego, który poruszyłem na sesji: „… jaka jest sytuacja, stan naszej inwestycji – do końca nie wiem…”

 

Takich słów użył Pan Burmistrz podczas ostatniej sesji Rady Miejskiej na początku swojej wypowiedzi w sprawie budowy Zakładu Przyrodoleczniczego. Ale chwilę później już coś na ten temat wie, gdyż twierdzi, że:

– w grę nie wchodzi wykonanie nowego projektu budowlanego, lecz „doprojektowanie pewnych kwestii”

(w prawie budowlanym nie ma pojęcia „doprojektowanie” – autor nie wie o czym mówi).

 

– „niektóre zmiany zostały wygenerowane przez nas”

(szkoda tylko, że zostało to dokonane z naruszeniem prawa budowlanego, które jednoznacznie mówi, jak się takie zmiany wprowadza).

 

– „są zmiany związane z wadliwą dokumentacją projektową”

(z tą wypowiedzią się zgadzam, chciałbym tylko uzyskać odpowiedź na pytanie, dlaczego, w dniu 27.01.2021. wysłano do kierownika budowy „Wezwanie” do wznowienia robót, skoro już od lipca 2020 było wiadomo, że dokumentacja jest wadliwa, a budowanie na podstawie wadliwej dokumentacji jest karalne?).

 

Ale jednocześnie Pan Burmistrz twierdzi, że nie potrzeba nowego projektu, tylko „projekt, który pozwoli nam podjąć działania związane z uruchomieniem budowy”.

 

Ten fragment muszę skomentować: w prawie budowlanym nie ma takiego pojęcia jak „projekt, który pozwoli nam podjąć działania związane z uruchomieniem budowy”, natomiast jest pojęcie projekt budowlany i projekty techniczne. Ponadto Pan Burmistrz stwierdził, że „będzie trzeba dokonać zmian radykalnych w stosunku do projektu pierwotnego”. Pan Burmistrz twierdził też, że najpierw będzie projekt ogólny do wznowienia prac, bez branży elektrycznej i sanitarnej, a potem będą dostarczane brakujące rozwiązania instalacyjne po wznowieniu budowy.

 

Niestety prawo budowlane takiej sytuacji nie dopuszcza, gdyż po ostatniej nowelizacji inwestor ma obowiązek przekazać kierownikowi budowy projekt budowlany i projekty techniczne (jeśli są wymagane) przed rozpoczęciem robót, zaś kierownik ma ustawowy obowiązek potwierdzić to wpisem do dziennika budowy.

Widać tutaj kolejny przykład nieznajomości procedur prowadzenia inwestycji wymaganych ustawą.

 

Ponadto Pan Burmistrz mówi raz o doprojektowywaniu czegoś, raz projekcie uszczegóławiającym, raz o radykalnych zmianach – za ponad 100 000,00PLN – czyli znowu chce, zamydlić tak sprawę w swoich wypowiedziach, aby słuchacze nie widzieli jego błędów – bo twierdzi, że to „są żadne błędy”.

A tak naprawdę należy rozumieć to tak: trzeba opracować nowy projekt budowlany za kwotę ponad 100 000,00 (sto tysięcy) z właściwą jego legalizacją – ocenę tej sytuacji pozostawiam czytelnikom.

 

Całe szczęście, że Pan Burmistrz mówi, że „musimy to naprawić” – szkoda tylko, że za publiczne pieniądze i to dodatkowe z kieszeni podatników.

 

Pan Burmistrz twierdzi też, że z „naszych błędów wyciągniemy wnioski”, mam nadzieję, że wyborcy również to zrobią, kiedy staniemy przy urnach wyborczych.

 

Pan Burmistrz przypisuje sobie również „wielki sukces” twierdząc, że „gdybyśmy nie zareagowali we właściwym czasie”, to mogłyby mieć miejsce problemy logistyczne, organizacyjne (w zakresie funkcjonowania ZPL) itp. Nie Panie Burmistrzu – nie miałyby one miejsca, gdyż nie doszłoby do uzyskania pozwolenia na użytkowanie.

 

Ale tutaj należy podkreślić, że ta „reakcja we właściwym czasie” to nie Pańska zasługa, tylko Inspektorów Nadzoru i Kierownictwa Budowy, których to za wszelką cenę chcieliście zmusić do wznowienia prac na podstawie jak Pan sam przyznał wadliwej dokumentacji, a tym samym zmarnotrawienia publicznych pieniędzy w kwocie znacznie większej nisz koszty Pana „doprojektowania” za 100 000,00 PLN.

 

 W tej kwestii przypisuje Pan sobie chwałę za, to czego Pan nie zrobił, wręcz z tymi „reakcjami” Pan i Pana podwładni walczyli.

 

I jeszcze jedno cieszy się Pan z kontroli prokuratury i NIK. Tyle, że prokuratura nie prowadzi kontroli, lecz śledztwo z Art. 231§1kk przeciwko Panu i Pana podwładnym za „działanie na szkodę interesu publicznego” – niech Pan się cieszy dalej, a to kompromitacja na całą Polskę.

 

Wydawany za publiczne pieniądze Informator Gołdapski nie zamieścił ani jednego słowa o sytuacji zakładu, dlatego zostałem zmuszony do zadawania pytań, oraz tego komentarza ponieważ obywatele mają prawo wiedzieć co dzieje się z inwestycją stulecia.

 

Pozostaję przy swoim wniosku o Pańską rezygnację ze stanowiska Burmistrza.

                                                                    Radny Rady Miejskiej w Gołdapi

                                                                          Andrzej Tobolski


Aktualności

Powiązane artykuły

17 komentarzy do “List do redakcji. Uzupełnienie w drążeniu tematu dot. Zakładu Przyrodoleczniczego…

 1. Anonim

  Czyżby wszyscy zaniemówili – niestety, tak to jest jak się wypowiada o czymś, o czym się nie ma pojęcia – można się po prostu ośmieszyć…, tym razem „mistrz publicznej retoryki” poległ, bo pokazane zostało, że nie miał pojęcia o czym mówił… tak się ośmieszyć na forum publicznym …Panie Tobolski – bardzo dobry wniosek końcowy.

  Ocena: 4.80/5. z 41 głosów.
  Please wait...
 2. Zenon

  Sukcesem burmistrza będzie niewątpliwie to, że o sprawie marnotrawstwa pieniędzy i nieuctwie burmistrza i jego pracowników w kwestii całej operacji pt Zakład Przyrodoleczniczy mówić będzie pół Polski. To taki plus jeśli chodzi o rozpoznawalność marki Gołdap. Tyle burmistrz się Gołdapi przysłużył, nie więcej.

  Ocena: 4.90/5. z 41 głosów.
  Please wait...
 3. pani kumpela

  ble ble ble, już się nam pan przejadł , zamiast pomagać to pan przeszkadza, to pan zatrzymał budowę zpl, który i tak będzie otwarty, tylko z opóżnieniem, już sie pan wystrzelał i jedzie pan na odgrzewanych kotletach.

  Ocena: 1.43/5. z 47 głosów.
  Please wait...
  1. Anonim

   Nie to nie Pan Tobolski zatrzymał budowę, jest to wynik nieudolnych działań Burmistrza i jego pracowników, ponadto żaden radny nie jest w stanie wstrzymać żadnej budowy, zrobiło to kierownictwo i inspektorzy nadzoru w trosce o publiczne pieniądze, aby ich nie zmarnować, między innymi pieniądze z Pani podatków, ….jak się czegoś nie wie to lepiej głupot nie wypisywać.

   Ocena: 4.80/5. z 44 głosów.
   Please wait...
  2. Pioter

   pani kumpela na wiosce też budowa stanęła, jakie to smutne że w końcu wam ktoś patrzy na ręce.

   Ocena: 4.63/5. z 16 głosów.
   Please wait...
 4. Swobodny

  Brawo p. Andrzeju! Kuc zelazo, poki gorace!

  Gwoli dopowiedzenia: to, ze zgadzam sie z p. radnym Tobolskim w kwestii domagania sie jak najszybszej dymisji burmistrza, nie ma nic wspolnego z sympatia czy antypatia do p. Luto (aczkolwiek nie ukrywam, ze nie jest to postac z mojej bajki); burmistrz Tomasz Luto – IMO – kompletnie nie radzi sobie z zarzadzaniem ta (ZPL) inwestycja, i naraza gmine Goldap i jej mieszkancow (w tym i mnie) na zapasc cywilizacyjna w najblizszych latach, a chyba nawet i dziesiecioleciach. P. Luto nie jest przeciez – z calym szacunkiem i do tej profesji – pania „pisuardessa” w szalecie miejskim, jest wszak osoba zarzadzajaca ponad 100 milionowym budzetem miasta i gminny; hipotetycza niekompetencja wspomnianej pani bylaby mi zupelnie obojetna, razaca niekompetencja burmistrza mojego miasta obejetna byc mi nie moze!

  Zb. Switkiewicz

  Ocena: 4.73/5. z 44 głosów.
  Please wait...
 5. Irek

  Mnie irytuje fakt. ze wielu mądrych ludzi pokazuje patologie burmistrza i realizacji tego projektu a władza kontynuuje swoją retoryke. Pani Prokurator. Czy Pani ogląda sesje i widzi co burmistrz wygaduje.

  Ocena: 4.88/5. z 41 głosów.
  Please wait...
 6. Lipa i spóła

  Czytam lokalne media i oglądam większość sesji, nie mogę nadziwić się jednemu zjawisku totalny brak reakcji radnych. Rozumiem doskonale p.Dzienis, p.Sadowską to mocny układ polityczny ale reszta, to nie jest hydro zagadka żeby nie rozumieć problemu. Dwóch czy trzech radnych nie da rady. A może nie chcecie z jakichś powodów nic widzieć? Bo jak to inaczej rozumieć. Jeśli ktoś zmusza was do powstrzymywania się i reagowania to powiadomcie odpowiednie służby. Szanowni państwo Radni otwórzcie szafy i mówcie w końcu do rzeczy. W mojej ocenie obserwujemy jakąś patologie. p.Burmistrzu są fajne nowe modele Skody, może pracownicy zrobiliby jakąś niespodziankę.

  Ocena: 4.86/5. z 42 głosów.
  Please wait...
 7. ???

  Z tego, co pisze autor powyższego tekstu wynika, że prokuratura prowadzi śledztwo z Art. 231§1kk przeciwko obecnemu burmistrzowi Gołdapi, z podejrzeniem o „działanie na szkodę interesu publicznego”. Czy sprawy zaszły już tak daleko?

  Ocena: 4.87/5. z 38 głosów.
  Please wait...
  1. Anonim

   Tak to prawda

   Ocena: 4.77/5. z 26 głosów.
   Please wait...
  2. Kamil

   Na to wygląda

   Ocena: 4.81/5. z 21 głosów.
   Please wait...
 8. Myślę ,że nie tylko ja ,ale i wielu mieszkańców nadal nie możemy nadziwić się ,jak można
  było spartolić taką inwestycję mając ponad 30 mln. w kasie. To już 5 lat jak burmistrz Luto
  zaczął realizować ten projekt ,który miał być „skokiem cywilizacyjnym” i jak się niebawem okaże
  w tym roku nie ma szans na jego zakończenie. Dodatkowo będzie kosztował dużo drożej ,jak też zapewne będzie przynosił straty i obciążał nas podatników.
  Jakim trzeba być ignorantem, arogantem i cynikiem żeby nadal ogłupiać mieszkańców ,że wszystko jest pod kontrolą ? Na marginesie informuję ,że kilka miesięcy temu sąd ogłosił upadłość bliżniaczej inwestycji w Lidzbarku Warmińskim. Termy Warmińskie idą „pod młotek”.
  Może jeszcze czas żeby się zatrzymać i sprzedać istniejący budynek ?
  Andrzej Tobolski

  Ocena: 4.69/5. z 26 głosów.
  Please wait...
  1. xyz

   Przypomnę Panu Tobolskiemu, że to właśnie on namawiał mieszkańców do oddania głosu w ostatnich wyborach na tego „ignoranta, aroganta i cynika” twierdząc, że to i tak najlepszy z kandydatów. Choć nie opuszcza mnie rozczarowanie, co do mojego kandydata w wyborach….. Panie Holdynski, to dziwi mnie tak wielkie rozczarowanie co do jego kandydata…. Pana Luto. Co się stało Panie Andrzeju, że teraz dopiero przetarł pan oczy? Czyż wcześniej nie widział pan „ignoranctwa, arogancji i cynizmu” obecnie panującego? Mówią „lepiej późno niż wcale”, jednak między innymi dzięki Panu, burmistrz dostał jeszcze chwilkę na krzywdzenie ludzi….

   Ocena: 4.55/5. z 29 głosów.
   Please wait...
 9. Tak faktycznie przyznaję ,że w ostatnich wyborach kandydowały same miernoty, o czym pisałem. A ja dałem szansę T.R. Luto .Ponieważ wybór Hołdyńskiego to byłaby dopiero katastrofa.. Chyba nie muszę przypominać innych kandydatów i tych ,którzy za nimi stali.
  Obecnie naprawiam błąd i zrobię wiele ,żeby Luto zniknął z życia publicznego na zawsze.,, ale z nim powinien również Hołdyński. Oszust i kłamca . Nie rozumiem dlaczego jest tak ochraniany przez Redaktora Słapika ?
  Andrzej Tobolski

  Ocena: 3.76/5. z 17 głosów.
  Please wait...
  1. xyz

   No tak, i wszystko jasne. Na jakiej podstawie twierdzi pan, że p. Hołdyński chroniony jest przez Redaktora? Na jakiej podstawie twierdzi, że p. Luto jest mniejszym złem niż p. Hołdyński.? Czy nie mamy tu do czynienia z prywatnymi animozjami względem Panów?

   Ocena: 3.78/5. z 18 głosów.
   Please wait...
 10. Możemy tak licytować się kto wydatnie pomógł wybić się Hołdyńskiemu ,Ciołkowi, Dzienisowi w lokalnej polityce. Uważni obserwatorzy nie powinni mieć wątpliwości.
  Niech xyz przeanalizuje oświadzenia majątkowe Hołdyńskiego od kilkunastu lat będąc tylko urzędnikiem od 32 lat. Obecnie jego majątek nie mieści się w rubrykach oświadczenia majątkowego. Niedługo będzie potrzebował ryzy papieru. Ja posiadam wiedzę o jego interesującej karierze.
  Andrzej Tobolski

  Ocena: 3.76/5. z 21 głosów.
  Please wait...
  1. Swobodny

   Panie Tobolski:

   Kto, jak nie ty, zainicjowales ten bajzel pt. burmistrz Luto?

   Ty, i inni…

   Chciales zamienic Mirosa na Luto. Udalo ci sie.

   „Lepsze” jest wrogiem „dobrego”.

   A teraz jestes jak socjalizm: bohatersko walczysz z problemami, ktore sam wykreowales (w tej grupie „partyzantow” byli jeszcze inni, m.in. Anna, Slawa, dwoch Piotrow, z ktorych jeden wciaz „zbojuje”, z uporem godnym lepszej sprawy…).

   Bladzic jest rzecza ludzka, wiem… – no ale, kurna, zeby az tak?!

   Ok, wielkanocny czas, tak wiec … wiecej pokory, p. radny Tobolski. I nieustajaco trzymam kciuki, zeby udalo sie panu sfinalizowac haslo: LUTO MUSI ODEJSC!

   A potem…

   A potem bedzie nowy dzien. 🙂

   Ocena: 4.14/5. z 29 głosów.
   Please wait...