List do redakcji

Szanowna Redakcjo. Od 11 lutego br. walczyłem z Urzędem Miejskim o informację publiczną dotyczącą umorzeń podatku od nieruchomości za rok 2020. I dopiąłem swego, ujrzał światło dzienne wykaz osób prawnych i fizycznych, którym Burmistrz Tomasz Luto z pieniędzy podatników takie umorzenie  podpisał.

 

Teraz już wiem, dlaczego tak bardzo Burmistrz się bronił przed tym ujawnieniem. Ocenę pozostawiam dla czytelników portalu, ale dwa podmioty w mojej ocenie chciałbym wyróżnić szczególnie:

1. Gminna Spółka PWIK, jak co roku otrzymuje pomoc publiczną, co daje kwotę (osiem milionów) za ostatnie lata w tym 5 milionów bezpośrednio z kieszeni podatników, a ponad 3 miliony z dotacji uzdrowiskowej.

Prezes Dzienis twierdzi, że kondycja Spółki jest dobra. Panie Prezesie, jeżeli kondycja Spółki jest dobra to dlaczego wyciąga Pan ręce do kieszeni podatników, których łupi Pan gigantycznymi opłatami za wodę i ścieki na co dzień ?

Proszę wytłumaczyć nam podatnikom co takiego ważnego robi w Spółce Marian P.  od blisko 4 lat. Po co 11 etatów w pijalni wód mineralnych, kiedy turystów jest jak na lekarstwo?

2. Drugim wyróżnionym przeze mnie podmiotem jest „biedny” przedsiębiorca Zdzisław Galiński, który w ostatnich latach otrzymał ponad 22 miliony od gminy za zrealizowane inwestycje. A dodatkowo Burmistrz pozwolił jemu na bezpłatne i bezumowne wykorzystywanie kilku gminnych hektarów przy ulicy Konstytucji 3 maja na nielegalne wysypisko odpadów. Trwało to prawie 5 lat. Jaki to ważny interes publiczny, Panie Burmistrzu. Proszę o szczegółowe wyjaśnienie powodu umorzenia 75 870 zł. z naszych kieszeni, „temu biednemu” przedsiębiorcy.

I na koniec „szczerze” gratuluję ogromnego sukcesu naszym opiekunkom społecznym, które tak heroicznie walczyły o podwyżki. I dostały takie podwyżki, że co miesiąc mogą sobie kupić np. 10 prosiaków, ale po co im taka góra mięsa, kiedy dołożą podwyżkę za drugi miesiąc i kupią sobie kurczaka.

Radny Rady Miejskiej Andrzej Tobolski

 

Niżej wykaz osób prawnych I fizycznych oraz Jednostek organizacyjnych nieposiadających osobowości prawnej, którym w zakresie podatków lub opłat dzielono ulg, odroczeń, umorzeń lub rozłożono spłatę na raty w kwocie przewyższającej łącznie 500 zł, wraz ze wskazaniem wysokości umorzonych kwot i przyczyn umorzenia – 2020 rok (art.37 pkt 2 llt.f ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych, t.J. Dz. U. z 2021 r. poz. 305)

Źródło: BIP Urzędu Miejskiego w Gołdapi

Zdjęcie: pixabay.com


Aktualności

Powiązane artykuły

43 komentarzy do “List do redakcji

 1. Jeden z komentarzy nie został opublikowany. Proszę opierać się na faktach i nie sugerować, że jest „afera”, stosując pytania w rodzaju: „Czy to prawda, że ten i ów zrobił to lub tamto…”…

  Ocena: 2.16/5. z 19 głosów.
  Please wait...
  1. Zainteresowany

   „Gminna Spółka PWIK, jak co roku otrzymuje pomoc publiczną, co daje kwotę (osiem milionów) za ostatnie lata w tym 5 milionów bezpośrednio z kieszeni podatników, a ponad 3 miliony z dotacji uzdrowiskowej.”.

   Co wchodzi w skład „Dotacji” , o której napisał autor listu? Czy Spółka PWIK wykonywała z tej tzw.” dotacji” zadania własne, czy zadania zlecone przez GMINĘ?

   Dotacja co to jest?
   Dotacja jest to nieodpłatna i bezzwrotna pomoc finansowa, dotacja udzielana jest zwykle przez państwo i/lub różnego rodzaju organizacje, różnego rodzaju podmiotom na realizację ich zadań.

   Jak napisał autor listu PWIK w Goldapi otrzymalo „ponad 3 miliony z dotacji uzdrowiskowej.” Komu i ile „dotować” będzie gmina po oddaniu obecnie budowanego budynku przy promenadzie? Ile „dotuje” gmina do hali – basen i do obsługi targowiska miejskiego, czy do obsługi cmentarza?

   Czy obecnie PWiK jest właścicielem tężni i pijaln w Gołdapii? PWiK w Gołdapi jest administratorem tejże pijalni i infrastruktury towarzyszącej i nie może otrzymywać dotacji, a co najwyżej różnicę pomiędzy kosztami a przychodami, bo nie można pokryć kosztów działania pijalni z przychodów uzyskiwanych ze sprzedaży wody i odbioru ścieków!
   Na co gmina przekazała Spółce PWiK przez ostatnie lata 5 mln zł? Proszę autora listu o konkretne informacje dotyczące tej kwestii!

   Ocena: 2.86/5. z 28 głosów.
   Please wait...
   1. Anonim

    najbiedniejsi otrzymuja zwolnienia podatkowe i to jest prawidlowe.nalezy dla nich zorganizowac zbiorke pieniedzy ,zywnosci i ubran.

    Ocena: 4.35/5. z 23 głosów.
    Please wait...
 2. Niech „zainteresowany” ujawni swoje nazwisko ,lub napisze do mnie maila, to przedstawię wszystkie posiadane dokumenty. a.tobolski@wp.pl
  Burmistrz planuje przeznaczyć kolejne publiczne pieniądze na nowy projekt Zakładu Przyrodoleczniczego pomimo oficjalnej deklaracji podczas sesji oświadczył, że koszt tej inwestycji się nie zwiększy. Panu Burmistrzowi Luto bardzo łatwo wydaje publiczne ,czyli nasze pieniądze na różne cele, ale mam nadzieje ,że mieszkańcy wreszcie zaczną dostrzegać jak złym gospodarzem jest ten człowiek. A może to Burmistrz ,który oskarża mnie za działania „mafijne”
  sam tworzy nieformalną grupę wzajemnych interesów. ?
  Andrzej Tobolski

  Ocena: 4.24/5. z 51 głosów.
  Please wait...
  1. My, ludzie.

   To pan nie rozumie słów przez siebie wypowiadanych, nie przywiązuje pan wagi do tego co mówi lub jest głupcem. Na komisji stwierdził pan, że nie chce narażać gminy gdyby spółka plant wnioskowała o zwolnienie bo to naraża gminę. Otóż oświadczamy, że gdyby pan jako prezes skorzystał to już pan nie byłby radnym, bo dostałby pomoc z gminy. Niech pan przestanie manipulować słowami lub pozna ich znaczenie, bo nierozstrzygnięty jest temat, czy pan rozumie to co mówi.
   Warto dodać, że 500 000 zł drogą nie chodzi, bo tym bardziej z publicznych pieniędzy, po te pan jako prezes chętnie sięga?

   Ocena: 1.90/5. z 49 głosów.
   Please wait...
 3. Covidowicz

  Szanowna redakcjo, również mam obsesję na punkcie naszego burmistrza Pana Tomasza Luto. Czy w związku z tym, mogę zapisać się do waszej grona frustratów? Będę aktywnie komentował wszystkie posty, pluł żółcią i tryskał jadem w kierunku burmistrza, tylko zaakceptujcie moją kandydaturę.

  Ocena: 1.69/5. z 54 głosów.
  Please wait...
  1. Czyli – metoda klina klinem:-) Leczenie twojej odwiecznej frustracji i lęków z powodu innej osoby żółcią skierowaną przeciwko samemu sobie:-)

   Ocena: 4.08/5. z 40 głosów.
   Please wait...
  2. Anonim

   Chyba Cononowicz

   Ocena: 3.20/5. z 25 głosów.
   Please wait...
 4. Ten_od_turystyki

  Panie Andrzeju Tobolski, skoro już mowa o umorzeniach. To mógłby Pan przypomnieć nam, mieszkańcom Gołdapi, jak wysokich odpisów z naszej miejskiej kasy dokonał Marek Miros (pierwszy sekretarz). Czy jego koleżka z Warszawy, nie prowadzący działalności w strefie ekonomicznej zwrócił jakąkolwiek kasę? Jak wysokie dotacje otrzymywał Budomex i inne firmy? I jeszcze jedno. Kto i czemu zezwolił na wycinkę drzew na Piękne Górze.

  Ocena: 1.76/5. z 45 głosów.
  Please wait...
  1. Anonim

   Sami przebierańcy: Covidowicz = Cononowicz; Ten_od_turystyki = Ten_od_cepelii

   Ocena: 4.23/5. z 30 głosów.
   Please wait...
 5. KTOŚ

  do ten_od_turystyki. Po co Panu ta wiedza? Żyjemy teraz, dzisiaj i musimy myśleć o naszej przyszłości.A ta przyszłość i czasy trudne, wiec nie ma co wracać do przeszłości. Umorzenia dla najbogatszych w gminie to kpina z nas mieszkańców, uczciwie płacących podatki.

  Ocena: 4.32/5. z 47 głosów.
  Please wait...
 6. Anonim 2

  Anonim = Marek ==> I sekretarz = władza – podatki —–> 0

  Ocena: 1.76/5. z 38 głosów.
  Please wait...
  1. Ambona

   Anonim 2 = świetlica

   Ocena: 4.50/5. z 36 głosów.
   Please wait...
   1. Marek

    Ebrima ?

    Ocena: 4.10/5. z 21 głosów.
    Please wait...
  2. Ja

   Radny powiatowy, przewodniczący komisji co nie chodzi a kasę bierze? Koledzy kolegi ATB muzyka? Króliczy mysi? Ale wyliczanki, wszyscy w blasku ebrimy

   Ocena: 4.50/5. z 24 głosów.
   Please wait...
 7. ... z Nawarony

  Ciekawe ile te firmy dostały z tzw. covidowego (myliony?) a Burmistrz dodatkowo im umarza. Duży może więcej niż ten malutki z okienka kiosku.

  Ocena: 4.39/5. z 33 głosów.
  Please wait...
 8. Temida

  Szanowni podatnicy. Burmistrz ,jako organ podatkowy ma prawo jednoosobowo umorzyć podatki .
  Ale w powyższym przypadku ja również mam duże wątpliwości ponieważ we wszystkich przypadkach
  podany jest ten sam powód umorzenia tj. ważny interes podatnika/ważny interes publiczny
  1.Poprzez ważny interes podatnika należy rozumieć sytuacje , w których wskutek zapłacenia należności podatkowych doszłoby do zagrożenia egzystencji podatnika i jego rodziny oraz w konsekwencji brak możliwości utrzymania się.
  2.Jako ważny interes publiczny zgodnie ze stanowiskiem doktryny wskazywane są głównie sytuacje ,w których poprzez spłatę należnego podatku narażone są wartości mające znaczenie społeczne, stanowiące podwaliny prawa ,jak zasady równości i sprawiedliwości społecznej, prawa do wynagrodzenia za pracę . Przykładem sytuacji, w których mogłoby dojść do naruszenia interesu społecznego byłaby utrata możliwości wypłacenia wynagrodzenia za pracę
  z powodu konieczności zapłaty należności podatkowych.
  U większości obdarowanych gestem umorzenia nie dostrzegam takich powodów dlatego bardzo krytycznie oceniam decyzje Burmistrza Luto i wzywam kilku przedsiębiorców do zwrotu nieuzasadnionych i nienależnie otrzymanych umorzeń w imię sprawiedliwości społecznej, lub przekazania tych kwot na cele społeczne.

  Ocena: 4.91/5. z 47 głosów.
  Please wait...
 9. złodziejstwo

  Najbogatszym umarzamy, a najbiedniejsi – płaczcie i płaćcie!

  Ocena: 5.00/5. z 41 głosów.
  Please wait...
 10. Urzędnik z wycieczki do Ułan Bator

  Panie Luto jedź Pan do Chin budować wiaty i umarzać podatki. Skandal, sam inicjuje uchwale o najwyższych podatkach w regionie dla
  mieszkańców i umarza tym co najwiecej powinni płacić do naszego budżetu. Weź pan Skodę i już jedź, wstydu nie rób. A radni weźcie się do roboty i obniżcie w imię ważnego interesu społecznego muchomorowi pensję.

  Ocena: 4.83/5. z 48 głosów.
  Please wait...
 11. Wzywam internautę „My ,ludzie” do niezwłocznego przedstawienia dowodów ,że Spółka ,której jestem Prezesem otrzymała 500 000 z gminnej kasy publicznej. W przypadku braku dowodów i braku sprostowania ,sprawę skieruję do prokuratury z wnioskiem o ściganie.. Od 15 lat istnienia Spółki nigdy nie otrzymaliśmy ani grosza pomocy publicznej z kasy Urzędu Miejskiego w Gołdapi..
  Dosyć pomówień i insynuacji zwolenników Burmistrza Luto i waszych obrzydliwych kłamstw ,które mają za cel podważenia wiarygodności mojej osoby jako osoby publicznej.
  Andrzej Tobolski

  Ocena: 4.53/5. z 45 głosów.
  Please wait...
  1. My, ludzie.

   Środki publiczne nie są tylko z gminy, nie tylko gmina takimi dysponuje. Takimi środkami dysponuje m.in. KOWR, ale i inne podmioty. Proszę czytać ze zrozumieniem

   Ocena: 1.92/5. z 39 głosów.
   Please wait...
  2. My, ludzie.

   W uzupełnieniu:
   https://imgur.com/w7d9tg2
   https://imgur.com/aLAqYDY

   Ocena: 2.08/5. z 26 głosów.
   Please wait...
   1. Jarek

    Andrzejowi cały czas chodzi o kasę z naszej biednej gminy nie z funduszy rządowych. Chociaż gmina jak się okazuje to i sięgać po rządowe, czy też unijne nie do końca potrafi.

    Ocena: 4.33/5. z 30 głosów.
    Please wait...
   2. Kontroler z NIK

    Chociaż jeden umie sięgać po środki zewnętrzne bo muchomor i jego ekipa wydaje lekką ręką nasze. Brawo Andrzej Tobolski – proszę bardzo poinstruować muchomora i jego pieczarki jak to robić, bo oni podobno jeden wniosek wypełniony przez firmę zewnętrzną wysyłają i duże 0 dostają.

    Ocena: 4.50/5. z 36 głosów.
    Please wait...
  3. My, ludzie.

   No i co mistrzu? Dalej bierzesz mimo niedziałających szkół? Gdzie oddajesz porcje? Nauka czytania udana?

   Ocena: 1.79/5. z 29 głosów.
   Please wait...
 12. WTF

  ale jajca. no tak środki publiczne to nie tylko środki z Gminy , środki publiczne to -środki publiczne. i tyle na ten temat.

  Ocena: 2.67/5. z 24 głosów.
  Please wait...
 13. Drwal

  Andrzeju Tobolski, proszę się odnieść do tego pisma.
  Czy informacje w nich zawarte są nieprawdziwe ?
  Czy dalej nas czytelników będzie pan próbował zastraszyć sądami?

  Ocena: 1.97/5. z 33 głosów.
  Please wait...
 14. Prowokujesz mnie głupku nie rozumiejąc czego dotyczy temat umorzeń podatków w gminie.
  Otóż postaram się dotrzeć do pustej ,nienawistnej głowy,.Po pierwsze Spółka nie korzysta z żadnej pomocy podatników gminy tylko ze środków unijnych i to świadczy ,że Zarząd jest kreatywny. A twój idol ,szkodnik ,burmistrz trwoni gminne podatki ,biednych ludzi ofiarując je bogaczom. Dotarło do pustego łba ? A skoro tak bardzo zależy ci na dalszych moich krokach ,to w poniedziałek zawiadamiam NIK o kolejnych działaniach burmistrza, na szkodę interesu publicznego. i niegospodarności .Jestem po konsultacjach z prawnikiem. Tak na marginesie ty też mógłbyś prowadzić działalność gospodarczą i pozyskiwać środki unijne, gdybyś miał odwagę, umiejętności i rozum. Lepiej siedzieć na karku podatników i wykorzystywać przywileje.
  Do zobaczenia w sądzie.

  Ocena: 4.29/5. z 38 głosów.
  Please wait...
  1. My, ludzie.

   Za inwektywy Pan odpowie. Pozdrawiam

   Ocena: 1.50/5. z 32 głosów.
   Please wait...
  2. My, ludzie.

   Misiu złoty nikt Ci nie odbierze tej gadaniny, ale kiedy Ty w końcu zrozumiesz, że ciągniesz publiczne? Gmina gminą, a ty ciągniesz z państwa.

   Ocena: 1.82/5. z 34 głosów.
   Please wait...
 15. KTOŚ

  Szanowni czytelnicy goldap.org.Wasze komentarze przeważnie dotyczą osoby radnego A.T a nie dotyczą sedna sprawy czyli Dlaczego burmistrz umarza podatki najbogatszym gołdapskim przedsiębiorcom?Trzymajmy się tematu umarzania podatków!Atak na radnego nie powinien mieć miejsca w tym temacie. Jest to radny który jako jedyny z CZTERNASTU RADNYCH KTÓRY WIDZI I PRZEDSTAWIA PATOLOGIE jakie mają miejsce w Gminie, w Radzie Miejskiej i Urzędzie!Panie Andrzeju czekamy na dalsze ciekawostki z Urzędu!

  Ocena: 4.80/5. z 40 głosów.
  Please wait...
 16. Irek

  Jakaś ostra nagonka, e świetlicy w Jablonskich na Pana Tobolskiego. Wydmuszki i tyle. Proszę poruszyć temat listu go czego za Tomaszem Rafałem. To i świetlica ucichnie. Szukają guza. Mam kopie wydaną przez Biuro Rządu Federalnego USA

  Ocena: 4.89/5. z 38 głosów.
  Please wait...
  1. Anonim

   Ale numer!!! No wreszcie coś o tej sławetnej Hameryce

   Ocena: 4.87/5. z 31 głosów.
   Please wait...
  2. Meksyk

   … to droga do wolności …

   Ocena: 4.79/5. z 19 głosów.
   Please wait...
 17. Poeta

  Dla muchomora mam wiersz. Wiem, wiem to jakby rzucać perły przed wieprze ale to jakby o nim dlatego niejako mu go ofiaruję.

  Konstanty Ildefons Gałczyński – NA PEWNEGO POLAKA

  – Patrz, Ko­ściusz­ko, na nas z nie­ba! –
  raz Po­lak skan­do­wał
  i po­pa­trzył nań Ko­ściusz­ko,
  i się zwy­mio­to­wał.

  Z pozdrowieniami od świetlicowego. Z Jabłońskich.

  Ocena: 4.70/5. z 27 głosów.
  Please wait...
 18. Celina

  Po raz kolejny i mam nadzieję ostatni informuję wszystkich zainteresowanych a w szczególności szanownego Pana Redaktora, że nigdy nie byłam i nie jestem zatrudniona w FRRG w Gołdapi. Mam nadzieję, że jest to ostatni komentarz dotyczący mojej osoby w tym temacie tym bardziej, że jest on nieprawdziwy a ja jestem osobą prywatną i nie mam życzenia uczestnictwa w tej bezsensownej wymianie zdań. Z poważaniem. Celina Ostrowska

  Nikt jeszcze nie głosował.
  Please wait...
  1. Komentarz usunięty…

   Nikt jeszcze nie głosował.
   Please wait...
 19. Iza

  Rzadko udzielam się w lokalnej polityce, ale widzę ,że po raz kolejny Pan Tobolski trafił burmistrza w czuły punkt ,ujawniając rażącą niegospodarność.
  Dlatego z centrum dowodzenia w Jablońskich wylała się taka nagonka na jedynego radnego ,który działa i kontroluje. Tylko naiwni obserwatorzy uwierzą ,że tacy żołnierze jak „my ludzie” to zatroskani o dobro wspólne mieszkańcy Gołdapi. Wy ludzie stajecie w jednym szeregu z największym szkodnikiem nas ludzi ,których wasz burmistrz zadłuża ,obciąża i skazuje
  na ogromne koszty życia codziennego i jeszcze defrauduje nasze podatki.
  Chwała Panu Tobolskiemu, że znajduje środki unijne i zaopatruje nasze dzieci w warzywa, owoce, soki czy mleko. To jest legalna, czyli uczciwa działalność gospodarcza ,a was wkurza i irytuje,że ktoś ma pomysły, zatrudnia ludzi i pomimo ,że szkoły praktycznie przez ostatni rok są zamknięte nie prosi burmistrza o ulgi czy umorzenia.
  Gmina i Powiat Gołdapski to totalna porażka demokracji. Zamknięty szpital ,brak lekarzy w pogotowiu ratunkowym was nie interesuje. Tylko korzystać z publicznej kasy i chronić szkodnika Luto. Ot cała wasza filozofia.

  Ocena: 4.72/5. z 43 głosów.
  Please wait...
  1. Julian

   Widzę że pan Tobolski wrócił do dawnego nika. Dajże już pan spokój z tym zachwalaniem siebie. To się staje nudne

   Ocena: 2.07/5. z 30 głosów.
   Please wait...
 20. Kròl Julian

  Widać, że fake-owa, wyćwiczona w wyborach „armia zbawienia” wytacza działa przeciw niedawnemu sojusznikowi. Pytanie tylko, kto, kogo uważa za zdrajcę?

  Ocena: 4.76/5. z 17 głosów.
  Please wait...
 21. Mmmm

  Dla ludzi którzy żyją z najniższej pensji podnieśli podatki o 100% żeby dać tym co mają dużo , stare przysłowie ” temu dać na kim znać”

  Ocena: 4.95/5. z 22 głosów.
  Please wait...
 22. Olo

  Zapłaciłem ostatnio podatek chyba wpadnie galinskiemu

  Ocena: 4.94/5. z 17 głosów.
  Please wait...
 23. apap

  Fifty-fifty – you know what it means…

  Ocena: 1.80/5. z 5 głosów.
  Please wait...