List do redakcji. Odezwa

Mając na względzie dobro mojej gminy i jej mieszkańców i w oparciu o wiedzę dotyczącą stanu finansów oraz informacje o powodach zatrzymania prac budowlanych Zakładu Przyrodoleczniczego, apeluję do Radnych Rady Miejskiej o sprzeciw w formie niepodejmowania uchwały w sprawie Wieloletniej Prognozy Finansowej Gminy Gołdap na lata 2021-2036 podczas sesji w dniu 24 listopada br.

 

 

 

Planowane zadłużenie na koniec 2020 wynosi 53 miliony zł, a Burmistrz na rok 2021 planuje emisję kolejnych obligacji na kwotę 4 500 000 zł. Również w projekcie Budżetu Gminy Gołdap na 2021 r. Burmistrz zamierza przekazać uprawnienia kierownikom jednostek organizacyjnych gminy do zaciągania zobowiązań związanych z realizacją dotychczasowych przedsięwzięć (np. zakładu przyrodoleczniczego).

Jako radny dwukrotnie składałem interpelacje o powody przesuwania terminu zakończenia tej największej gminnej inwestycji (30 mln zł), niestety dwukrotnie Burmistrz nie udzielił prawdziwej odpowiedzi, okłamał mnie i tym samym społeczeństwo. Ja posiadłem tą wiedzę i oświadczam, że jest ona dramatyczna, wykazująca ogromne zaniedbania i błędy leżące po stronie inwestora, czyli Burmistrza i Urzędu Miejskiego w Gołdapi. Tę samą wiedzę posiadał również Przewodniczący Rady Miejskiej Wojciech Hołdyński, który miał obowiązek poinformowania o tym wszystkich radnych. Ale jak widać przedkłada interes Burmistrza i kilku urzędników nad interesem ogółu.

Budowa została zatrzymana przez inspektorów Nadzoru Inwestorskiego w czerwcu br. w związku z ujawnieniem wielu nieprawidłowości i błędów od samego początku realizacji tej inwestycji, a szanse na jej zakończenie w roku 2021 są niewielkie. Skoro Burmistrz i jego podwładni pracownicy oraz Przewodniczący Rady Miejskiej zatajają przed radnymi i społeczeństwem bardzo istotne informacje złożyłem zawiadomienie do organów ścigania oraz do Urzędu Marszałkowskiego w Olsztynie o działania na szkodę interesu publicznego na podstawie art. 231 & 1 KK

Radni nie mogą bezgranicznie zadłużać naszej gminy i tolerować fatalnych działań Burmistrza i Przewodniczącego Rady Miejskiej, szkodzące interesom publicznym i wizerunkowym.

Powinniśmy podjąć stanowcze działania tj. wniosek o ustąpienie Burmistrza Luto i Przewodniczącego Rady Miejskiej z zajmowanych stanowisk i funkcji. Konsekwencje dyscyplinarne powinni ponieść również urzędnicy Urzędu Miejskiego odpowiedzialni za ten projekt. Doskonale wiedzieli o tych nieprawidłowościach i ukrywali dokumenty przed ich ujawnieniem, ale przede wszystkim osobiście są odpowiedzialni za taki stan rzeczy.

My radni na mocy ustawy o samorządzie gminnym z dnia 11 stycznia 2018 r. art. 24 ustęp 2 mamy uprawnienia kontrolne organu wykonawczego i ja pomimo niechęci większości radnych dla poparcia mojej kandydatury do Komisji Rewizyjnej znalazłem inne możliwości, z których skutecznie korzystam.

Gmina Gołdap tonie w finansowych długach o czym lokalna społeczność i nasi wyborcy muszą się dowiedzieć.

Mojej zgody na dalsze zadłużanie i działania niezgodne z prawem nie ma.

Radny Rady Miejskiej w Gołdapi Andrzej Tobolski

Gołdap 22 listopada 2020

 


Aktualności

Powiązane artykuły

14 komentarzy do “List do redakcji. Odezwa

 1. Obserwator

  Super Panie Andrzeju! Inicjatywa godna podziwu! Nasuwa się pytanie czy Pańską inicjatywę poprą inni członkowie szacownej RM. Oby się nie sprawdziło przysłowie o karawanie i psie.

   
 2. J

  Bardzo dobrze. Tak trzeba.

   
 3. KTOŚ

  Szanowni Gołdapianie! Czytając odezwę Radnego A. Tobolskiego dowiadujemy się o tragicznych finansach naszej gminy i złym zarządzaniu Gminą Gołdap. Czas na odwołanie radnych i burmistrza!

   
 4. Obywatel

  Odwołanie RM i rozpisanie referendum za odwołaniem Tomasza Luto z funkcji burmistrza Gołdapi powinno nastąpić równolegle z upadkiem nieszczęsnego rządu Pis. Następcy, nowi radni i nowy burmistrz – może tym razem np. Pani burmistrz (oby żaden mundurowy) będą mieli obowiązek przygotować raport o faktycznym stanie gminy.

   
 5. Posokowiec

  Szacunek panie Andrzeju za próby wyjaśnienia przyczyn opóźnienia budowy zakładu przyrodoleczniczego. Mam jednak zastrzeżenia. Pisanie „Budowa została zatrzymana (…) w związku z ujawnieniem wielu nieprawidłowości i błędów od samego początku realizacji tej inwestycji” przypomina mi trochę sformułowanie w odpowiedzi burmistrza „przedkładane są przez zamawiającego jak i wykonawcę propozycje rozwiązań mające na celu optymalne wykorzystanie potencjału zakładu w przyszłości”. Dlaczego tak trudno napisać konkretnie jakie zarzuty miał nadzór budowlany? No przecież to są pieniądze publiczne, nie powinno być miejsca na niejasne sformułowania i domysły. Dlaczego nikt (nawet Pan) nie chce tego powiedzieć wprost jakie konkretnie przyczyny spowodowały wstrzymanie robót. Kto odpowiada za taki stan rzeczy. Osobiście uważam że odpowiada inwestor a pośrednio osoby, które otrzymują za to wynagrodzenie. Jaka jest rola pana Podziewskiego, który bierze za coś pieniądze. No właśnie – za co? Po co bawi się pan w okrągłe sformułowania? Używając takich zwrotów osłabia pan siłę swojego przekazu. Może zdecyduje się pan napisać coś więcej?

   
  1. RM

   Proszę oglądać jutro sesję Rady Gminy, a dowie się Pan wszystkich szczegółów zatrzymania budowy

    
 6. Andrzej

  Za wstrzymanie robót w Zakładzie Przyrodoleczniczym przez kierownika budowy i nadzór inwestorski w 100 % odpowiedzialny jest inwestor.
  Andrzej Tobolski

   
 7. Posokowiec

  I to wszystko? No raczej nie jest to wina Tuska ani sąsiadów zza północnej granicy czy królowej angielskiej. Nie trzeba być wieszczem żeby wiedzieć kto jest winien. Prosiłem o konkrety a pan pojechał klasycznie – tekstem Lutego (Luty?, Luta?). Mało poważnie.

   
  1. Inwestor

   Szczegóły dla niecierpliwych ze związku kynologicznego
   https://www.facebook.com/173766712662260/posts/3726017787437117/

    
  2. Gończy Słowacki

   Proszę zwrócić się do UM o protokół z ostatniej kontroli Powiatowego Nadzoru Budowlanego

    
  3. Rudy

   Cierpliwości, a wszyscy wszystko się dowiedzą

    
 8. Maniek

  Czy w tej sprawie oby wiążąco nie powinna wypowiedzieć się osoba dyrektora uzdrowiska i inwestycji uzdrowiskowych – pana Mariana Podziewskiego. Mniemam, ze w dalszym ciągu ten pan jest pełnoetatowym dyrektorem ( chyba, że tu zaszła jakaś zmiana?). Panie wojewodo szanowny, no jak pan to widzi?

   
 9. Anonim

  Nadszedł koniec „naszego” Burmisia? Wnioskując po zamieszczonej dziś korespondencji mam nadzieję, że nareszcie tak!!! Serdecznie pozdrawiam Tomusia z ośnieżonych Alp. Beata

   
 10. ja

  Jaki skandal? przecież burmistrz powiedział „Panie Tobolski pan kłamie” a radni łby pospuszczali,to ja juz nie wiem kto kłamie