Gdzie znajdują się ulice Gołdapskie?

Czym kierują się ludzie wybierając nazwę ulicy? Czasem jest to świadomy wybór patrona ulicy, czasem przemyślana polityka prowadząca do tego że całe sektory miasta noszą jednolite tematycznie nazwy (np. botaniczne). Często bywa to spontaniczna decyzja.

Postanowiliśmy poszukać w Internecie ulic odwołujących się do nazwy naszego miasta. Informacje o tym najłatwiej znaleźć na maps.google.  Już po wstępnym przeglądzie wyniku naszych dociekań, można określić trzy zasadnicze grup nazw.

Pierwsza grupa to przedwojenne niemieckie nazwy, kiedy to drogi w okolicznych miastach i miasteczkach prowadzące do Gołdapi nazywane były szosami (Chaussee), ulicami (Strasse) czy drogami (Weg) gołdapskimi. Goldaper Strasse była w Gumbinen (Gusiew), Angerapp/Darkehmen (Oziersk),  Ebenrode/Stallupönen (Niestierow), Insterburgu (Czerniachowsku) czy Treuburgu (Olecko).

Grupa druga to nazwy nadane w niemieckich miastach po II wojnie światowej, prawdopodobnie w celu upamiętnienia utraconych terenów.  Skąd wiadomo że po II wojnie? Można wnioskować z ich położenia, w większości przypadków są to niewielkie uliczki położone gdzieś na obrzeżach miasta.  Ciekawostką jest że obecna berlińska Heinz-Kapelle-Straße od listopada 1911 roku do 1974 roku nazywała się Goldaper Straße.

Ulicę Gołdapską (Goldaper Straße) mają Stade, Münster, Bremerhaven, Bremen, Berlin (inna lokalizacja niż wspomniana wyżej), Peine, Detmold,  Castrop-Rauxel. Goldaper Weg czyli Gołdapska droga znajduje się w Jork, Göttingen i Düsseldorfie, natomiast w Hamburgu znajdziemy Goldaper Kehre (Gołdapska Pętla)

Wreszcie grupa trzecia – ulica Gołdapska w polskich miastach. Znajduje się w Olecku (jako jedyna prowadzi w kierunku Gołdapi), Suwałkach, Olsztynie, Białymstoku, Warszawie i Poznaniu. Nazwy nadawane oczywiście również po II wojnie, prawdopodobnie w celu uczczenia, jak to zgodnie z obowiązującą wówczas retoryką mówiło się, „powrotu do macierzy dawnych piastowskich ziem”.

 


Aktualności

Powiązane artykuły

3 komentarzy do “Gdzie znajdują się ulice Gołdapskie?

 1. Jola

  Bardzo ciekawy artykuł, ciekawe jest jak te nazwy tam zostały utworzone, kiedy i dlaczego?

  Nikt jeszcze nie głosował.
  Please wait...
 2. wojteks

  Ten wpis powinien być pewną refleksją dla gołdapskich rajców. Mamy piękny i bogaty język, a w Gołdapi same ulice a swoją nazwę ma zaledwie jeden plac, jedna promenada i jedno rondo. A gdzie takie nazwy jak: aleja, droga (czy dróżka), deptak, dukt (przecinka), gościniec, ścieżka (nawet ścieżynka), szpaler, trakt, trasa czy skwer.
  Przecież powstają nowe osiedla. Trochę inwencji.

  Ocena: 5.00/5. z 1 głosu.
  Please wait...
 3. Jozef

  Zgadzam się z panem Wojtkiem w 100 %.Ale okazuje się ,że inwencja to jest bardzo trudny rzeczownik do realizacji przez gołdapskich miejskich rajców.
  Przykład ? Prosze bardzo !
  Na zwołane na dzień 21 listopada 2013 r posiedzenie komisji d/s obywatelskich i społecznych rady miasta z 5 członków obecnych było dwóch.

  Ocena: 5.00/5. z 1 głosu.
  Please wait...