Spędź bezpiecznie majówkę

kontrola drogowki

kontrola drogowkiZbliża się kolejny długi weekend w czasie którego wiele osób będzie wypoczywać bądź wyjeżdżać. Już od dzisiaj policjanci rozpoczynają ogólnopolską akcję pod hasłem: „Majowy Weekend”, która będzie trwała do 5 maja. To okres wzmożonej pracy gołdapskich funkcjonariuszy, którzy będą czuwać nad szeroko pojętym bezpieczeństwem.

 

Coroczne działania mają na celu zapewnienie maksymalnego bezpieczeństwa nie tylko na drogach. Pojawią się wzmożone kontrole policjantów, którzy będą reagowali na wszelkie popełniane wykroczenia i przestępstwa. Funkcjonariusze ruchu drogowego będą sprawdzali stan trzeźwości kierujących, stan techniczny pojazdów a także dokonywali pomiaru prędkości i ujawniali wszelkich nieprawidłowości podczas kierowania pojazdami. Patrole będą zwracać szczególną uwagę na zakłócanie  porządku publicznego oraz spożywanie alkoholu w miejscach zabronionych. Osoby naruszające przepisy będą musiały się liczyć z prawnymi konsekwencjami.

Korzystając z wolnego weekendu często wyjeżdżamy poza miejsce zamieszkania. Dlatego też pamiętajmy o konieczności dobrego zabezpieczenia mieszkania. Przede wszystkim o zamknięciu drzwi i okien, a w budynkach wolno stojących także o oknach dachowych i piwnicznych, drzwiach garażowych oraz innych pomieszczeniach gospodarczych, przez które łatwo złodziejowi dostać się do środka. Zabezpieczamy również dopływ wody i gazu a także wyłączamy wszelkie urządzenia elektryczne z gniazdek Dobrze jest przed wyjazdem porozumieć się z członkiem rodziny lub zaufanym sąsiadem, który mógłby doglądać naszego domostwa.

Wybierającym się w podróż proponujemy kilka praktycznych rad:

Należy sprawdzić stan techniczny pojazdu.

Dokładnie zaplanować podróż, uwzględniając pogodę, korzystając z map i prognozowanych warunkach drogowych w kraju.

Kierowca obowiązkowo powinien być wypoczęty i trzeźwy

Podróż nie odkładajmy na ostatnią chwilę ponieważ największe natężenie ruchu występuje przeważnie w pierwszy i ostatni dzień weekendu.

Należy unikać jazdy na wschód w godzinach rannych a na zachód w popołudniowych z uwagi na oślepiające słońce.

Po 2-3 godzinach jazdy należy zrobić sobie 15 minutową przerwę w bezpiecznym miejscu parkingi bądź stacje pali

Nie umawiajmy się z rodziną lub znajomymi na konkretną godzinę, ponieważ nie jesteśmy w stanie przewidzieć wszelkich zdarzeń na drodze a pośpiech jest złym doradcą.

Pamiętajmy, że nie jesteśmy sami na drodze a kodeks drogowy obowiązuje wszystkich przez cały rok nie tylko wtedy gdy Policja prowadzi działania

Apelujemy również do motocyklistów o rozwagę i rozsądek. Niech nadmierna prędkość i brawura nie stanie się przyczyną tragedii.

Podróżując środkami komunikacji publicznej pilnujmy swoich rzeczy jak również w miejscach zatłoczonych. Nie pozostawiajmy bagażu bez opieki a torebki najlepiej nosić z przodu. Dokumenty i gotówkę powinniśmy trzymać przy sobie.

 

Wypoczywając na świeżym powietrzu pamiętajmy:

– czuwać nad bezpieczeństwem dzieci i nie pozostawiać ich bez opieki osoby dorosłej;

– rowerzyści powinni pamiętać o zachowaniu szczególnej ostrożności podczas poruszania się po drogach publicznych;

– przewozić pasażera na specjalnym siodełku oraz kierować rowerem wieloosobowym może tylko osoba, która ukończyła 17 lat;

– kierujący rowerem może jechać lewą stroną jezdni, jeśli opiekuje się on osobą kierującą rowerem w wieku do lat 10 oraz pod warunkiem zajmowania miejsca jak najbliżej jej krawędzi i ustępowania miejsca nadjeżdżającym pojazdom.

 

Policjanci spodziewają się, że największy ruch na drogach regionu będzie można zauważyć 30 kwietnia i 5 maja br. Jednak funkcjonariusze drogówki monitorują sytuację już od minionego piątku, 26 kwietnia. W przypadku utrudnień, korków, będą interweniować i pomagać, aby ruch na drogach był płynny.

Policyjne patrole, wspierane również przez przedstawicieli innych służb zapowiadają częste kontrole kierowców oraz reakcję na ich zachowania, które będą zagrażały drogowemu bezpieczeństwu. Kierowcy muszą się spodziewać sprawdzenia ich trzeźwości, obowiązku zapinania pasów bezpieczeństwa, a w przypadku, kiedy autem będzie jechało dziecko, czy rodzice właściwie zadbali o jego bezpieczeństwo.

 

Pamiętajmy:

Wypoczynek z pewnością będzie przyjemny jeśli wykorzystamy zdrowy rozsądek.

 


Aktualności

Powiązane artykuły