Dziesięć lat temu zaczeła się batalia

brzeziny– W 2001 roku premier Buzek Podpisał rozporządzenie, naprawiające wielką krzywdę, która nas spotkała w 1998 roku – powiedział Edmund Kotecki, starosta powiatu brzezińskiego, podczas jubileuszu dziesięciolecia pojawienia się siedmiu nowych miast na mapie powiatowej, a są to: m: Brzeziny, Węgorzewo, Łobez, Lesko, Sztum, Wschowa i Gołdap.Wielu gołdapian pamięta tamto rozgoryczenie, bo już byliśmy w 98 roku na projekcie mapy powiatowej, ale ostatecznie Rada Ministrów podjęla wtedy decyzję dla nas niekorzystną.

Zdwałoby się, że to już koniec, zresztą część miast starających się o status siedzib powiatów zrezygnowało z walki. Utworzono wtedy kilka powiatów pdwójnych, m.in. olecko-gołdapski, co było wyrazem zaskakującego braku wyobraźni ówczesnych decydentów.

Ale zaczęło się pospolite ruszenie i to w Brzezinach niedaleko Łodzi – między innymi z inicjatywy Romana Sasina, tamtejszego przedsiębiorcy i samorządowca, powstało „Stowarzyszenie miast walczących o powiaty”. Odpowiednie lobby zaczął tworzyć Związek Miast Polskich. Choć Roman Sasin (jest na jednym ze zdjęć) podczas jubileuszowego wystąpienie podkreślił dużą rolę burmistrza Gołdapi w tej batalii. Trudny do przecenienia wpływ na odzyskanie powiatu miał ówczesny senator SLD Wiesław Pietrzak. Wspierał inicjatywę poseł Stefan Niesiołowski, także dziennikarze: Agnieszka Glapiak (wtedy zastępca dyrektora prasowego premiera) i Sławomir Stalmach. I potem, w maju 2001 roku, pamiętny przyjad burmistrza Marka Mirosa i przewodniczącego Remigiusza Karpińskiego z z decyzją URM o przyznaniu gołdapi statusu powiatu.

Powiat gołdapski podczas sobotnio-niedzielnych uroczystości reprezentowali: Starosta Andrzej Ciołek, burmistrz Marek Miros, zastępca komendanta gołdapkiej KPP Andrzej Żyliński i Mirosław Słapik.

W trakcie uroczystości zaprezentowały się gminy wchodzące w skład powiatu brzezińskiego, równolegle odbywał się koncert plenerowy, prowadzony przez brzezinianina Zbigniewa Zamachowskiego.

W niedzielę z udziałem starosty gołdapskiego Andrzeja Ciołka podpisano deklarację o wspólpracy tych siedmiu powiatów. Być może dojdzie do wspólnej wymiany młodzieży oraz wspolpracy kulturalnej i sportowej.


Aktualności

Powiązane artykuły

2 komentarzy do “Dziesięć lat temu zaczeła się batalia

 1. Ryszard

  Pamiętam walkę o powiat. Pamiętam też nazwiska ludzi, którzy zabiegali o jego utworzenie. Nie przypominam sobie p. Żylińskiego i p.Ciołka. Skąd taka reprezentacja na 10-leciu obchodów?

  Nikt jeszcze nie głosował.
  Please wait...
 2. kokołaj

  Też pamiętam „walkę” o powiat. Nie przypominam sobie żadnego z gołdapian (ani bocwinian czy warszawiaków). Po prostu premier Buzek liczył na kilka głosów więcej, więc przed wyborami parlamentarnymi powstały nowe powiaty. Wiedział, że AWS wyborów nie wygra, więc martwic się będą inni, a myślał, że jego partia chociaż próg wyborczy przekroczy…

  Nikt jeszcze nie głosował.
  Please wait...